menuordersearch
tavansou.com

چه پمپی برای خانه‌ی بخریم؟ ,

۱۳۹۷/۱۱/۸ دوشنبه
(0)
(0)
چه پمپی برای خانه‌ی بخریم؟
چه پمپی برای خانه‌ی بخریم؟

چه پمپی برای خانه‌ی بخریم؟
با توجه به مشکلات کم آبی در سال های اخیر و افت فشار آب شهری بخصوص در شهر های بزرگ، پمپ های آب خانگی برای جبران افت فشار مورد استفاده قرار می گیرند. اما در این میان با توجه به هزینه ای که در ابتدا و برای خرید پمپ صرف می شود و چه هزینه های ثانویه مثل هزینه تعمیر و نگهداری و همچنین هزینه برق باید وقت و دقت بیشتری را برای خرید پمپ مناسب بگذارید. یک پمپ  نامناسب علاوه بر اینکه مشکل شما را حل نمی کند، موجب از دست رفتن سرمایه و وقت شما نیز خواهد شد. پمپی که قوی تر از نیاز ساختمان شما باشد به همان اندازه ی پمپ ضعیف برای شما دردسر درست می کند. اگر از تنظیم کلید اتوماتیک پمپ خود عاجز مانده اید، اگر صدای پمپ شما زیاد است، اگر در طبقات بالایی آب ندارید،اگر مصرف برق شما افزایش زیادی یافته و مشکلاتی نظیر این که در متن ذیل به بررسی هر کدام می پردازیم در مقاله ی زیر با ما همراه باشید.
ابتدا چند تعریف را بیان می کنیم. که به مولفه های هر پمپ معروفند.
دبی، به میزان آبی گفته می شود که در واحد زمان از دهانه خروجی پمپ خارج می شود.
هِد پمپ ارتفاعی است که پمپ می تواند آب را با فشار بالا ببرد. اگر در آپارتمان های چند طبقه سکونت دارید باید از پمپ های با فشار بالا استفاده کنید تا آب به طبقات بالاتر نیز برسد و اگر منزلتان ویلایی است پمپ هایی با فشار کمتر نیز پاسخگوی نیازهایتان هستند.
چند نوع از نمونه های رایج پمپ آب خانگی از این قرارند: پمپ های آب بشقابی، پمپ آب جتی، بوستر پمپ، 
در زمان خرید پمپ، باید به کارکردی که از یک پمپ انتظار دارید نیز توجه داشته باشید، مثلا پمپی با کارکرد آبدهی مداوم و مستمر می خواهید یا کارکرد آبدهی در فواصل زمانی و مقطعی؟ منزلتان آپارتمان است یا ویلایی؟ 
در پمپ های آب گریز از مرکز میزان خروجی و آبدهی پمپ با تعداد پره های پروانه، اندازه و قطر پروانه، تعداد دور چرخشی پروانه و قطر دهانه ورودی و خروجی رابطه مستقیم دارد. همچنین اگر نسبت به صدای پمپ اب حساس هستید پمپ های بشقابی با پروانه برنجی گزینه مناسبی هستند. 
 انتخاب پمپ آپارتمانی وابسته به متغیرهای بسیاری می باشد از آن جمله می توان به:
•    تعداد طبقات ساختمان
•    تعداد واحد ساختمان
•    تعداد افراد هر واحد
•    محل قرار گیری پمپ در ساختمان (بعد از کنتور آب و در ورودی آب ساختمان و یا بر روی پشت بام )
•    طول مسیر لوله کشی ها در داخل ساختمان
•    سایز لوله ها در داخل ساختمان و....    

 

پمپ آب جتی

نمونه یک پمپ آب خانگی جتی
 


پمپ آب خانگی یا همان پمپ تقویت فشارآب ساختمان در انواع نیم اسب بخار، یک اسب بخار، یک ونیم اسب بخار و دو اسب بخار موجود می باشد.
پمپ آب خانگی نیم اسب جهت مصرف در ساختمان های یک طبقه با حداکثر متراژ150متر نصب می گردد.
پمپ آب خانگی یک اسب بشقابی جهت مصرف در ساختمان های سه طبقه و شش واحد با حداکثر متراژ هر واحد 75 متر نصب می گردد.
پمپ آب خانگی یک اسب جتی جهت مصرف در ساختمان های چهار طبقه هشت واحد با حداکثر متراژ68 متر نصب می گردد.
پمپ آب خانگی یک اسب دو پروانه جهت مصرف در ساختمان های چهار طبقه هشت واحد با حداکثر متراژ 75 متر نصب می گردد.
پمپ آب خانگی یک و نیم اسب دو پروانه جهت مصرف در ساختمان های پنج طبقه  10واحد با حداکثر متراژ 100متر نصب می گردد.
پمپ آب خانگی دو اسب جهت مصرف در ساختمان های پنج طبقه 14 واحد با حداکثر متراژ 100 متر نصب می گردد و برای 20 واحد با میانگین 100متر متراژ از پمپ های 4 اسب دو پروانه سه فاز استفاده می گردد.
جهت مجتمع های مسکونی با تعداد واحد بیش از 20 واحد از انواع بوستر پمپ ها استفاده می گردد این بوستر پمپ ها بسته به میزان مصرف آب درانواع بوسترپمپ های دو و چند پمپ قرار می گیرد. در بوستر پمپ ها جهت کاهش مصرف برق و افزایش طول عمر قطعات پمپ از سیستم های دور متغیرالکترونیکی (اینورتر) استفاده می گردد. عملکرد این سیستم ها به این نحو است که با سنسورهایی که در مدار خروجی پمپ قرار گرفته میزان فشار و دبی پمپ سنجیده شده و با کنترل سرعت دوران الکتروموتور نصب شده بر روی پمپ منجربه کاهش مصرف انرژی می گردد. همچنین فقط در مواقعی که لازم باشد سایر پمپ ها وارد مدار می شوند.
برای کارکرد پمپ ها به صورت اتوماتیک و کاهش دفعات روشن وخاموش شدن پمپ ها ودر نتیجه عملکرد کم صدا تر پمپ نیاز به نصب کلید اتوماتیک است. کلید اتوماتیک وظیفه‌ی روشن شدن پمپ در زمان نیاز و همچین خاموش کردن آن در هنگام عدم مصرف را دارد.
هنگام راه اندازی و نصب پمپ آب منزل  بهتر است مکان نصب پمپ را پائین تر و یا همسطح ورودی آب  قرار داده تا فشار مکش ایجاد شده مثبت باشد، اگر این کار در بعضی از شبکه های آبرسانی امکان پذیر نبود، تا آنجائیکه وضع ایستگاه های پمپاژ اجازه می دهد باید سعی نمود پمپ نزدیک سطح مایع منبع مکش قرار گیرد تا بخشی از توان پمپ صرف مکش آب نگردد و مشکلات کمتری در کار پمپ ایجاد شود، مسیر لوله کشی باید حتی المقدور مستقیم و از ایجاد خم ها و زانوها کمتری استفاده گردد ، بین زانوئی و محل اتصال مکش باید لوله مستقیمی به طول حداقل 5 برابر قطر مکش فاصله ایجاد نمود. چون در غیراین صورت فشار مکش نامتعادلی ایجاد شده و یک طرف چشمه پروانه و محفظه مکش پر تر از طرف دیگر شده و تلفات هیدرولیکی پمپ زیاد و راندمان پمپ کم می گردد.باید قطر لوله مکش یک نمره بیشتر از قطر مجرای رانش بوده و اگر امکان پذیر نیست حداقل یکسان باشد. هرگز پمپ را به صورت مستقیم به مخزن آب شهری وصل نکنید اینکار علاوه بر اینکه خلاف است موجب افزایش مجازی کنتور آب شما به دلیل هوا کشیدن، آلودگی آب شهری، نوسانات آب ساختمان و مشکلات دیگر که در مطلبی دیگر به توضیح آن خواهیم پرداخت. پمپ و موتور را باید روی فونداسیون محکمی نگهداشت تا منجر به لرزش وصدای اضافه پمپ نگردد در غیر اینصورت بوش های اتصال محور پمپ و موتور و همچنین یاتاقان های آن خراب و سبب شکستگی محور می گردد.
                                                                                                              

پمپ آب خانگی توانسو

نمونه از یک پمپ سانتریفیوژ نیم اسب 

شرکت سازنده