menuordersearch
tavansou.com

مشکلات متداول در رابطه با پمپ آب خانگی ,

۱۳۹۷/۱۱/۸ دوشنبه
(0)
(0)
مشکلات متداول در رابطه با پمپ آب خانگی
مشکلات متداول در رابطه با پمپ آب خانگی

مشکلات متداول در رابطه با پمپ آب خانگی

نصب پمپ آب خانگی و استفاده از آن امروزه در اغلب خانه ها در شهرهای بزرگ دیده می شود و وجود این پمپ ها در کنار نصب منابع آب خانگی توانسته عمده مشکلات کم آبی و افت فشار آب را برای عموم مردم بر طرف کند.

در کنار موهبت تامین آب پر فشار مشکلات سر و صدای پمپ آب و گاها نیاز به تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی هم وجود دارد که امری کاملا طبیعی است. اما یکی از مشکلات رایج مردم و استفاده کنندگان از پمپ آب خانگی کار کردن مداوم این پمپ ها می باشد.

در اینجا قصد داریم مشکلات و سوالاتی را که ممکن است برای همه ی شما عزیزان روزی پیش بیاید را بررسی کنیم.

توان بیش از اندازه موتور پمپ

در نظر داشته باشید که انتخاب پمپ آب خانگی حتما باید بر اساس فرمول و دقت نظر کارشناسی شده باشد. متاسفانه برخی از نصاب ها با ادعای بر اینکه پمپ قوی تر باعث بالاتر رفتن فشار می شود و یا کمتر به آن فشار می آید اقدام به نصب پمپی می کنند که برای ظرفیت نامی لوله ها و مصرف خانه زیاد است.

بارها شده این موضوع را با چشم خود دیده ایم. به خانه مراجعه می کنم و برای یک طبقه یا دو طبقه پمپ آب با توان بالا می بینم. که متاسفانه این نشان از عدم مسئولیت پذیری فروشندگان و تلاش برای فروش جنس موجود خود میباشد. در مقاله چه پمپی برای خانه بخریم گفته شد که برای خرید پمپ آب بهتر است بر چه اساس پمپ انتخاب شود. اما باز هم مشاوره با کارشناس مربوطه می تواند به شما اعطینان خاطر بیشتری بدهد.

وقتی پمپ آب توان زیادی داشته باشد کوچکترین افت فشار را سریعا برطرف می کند، یعنی زود به زود روشن می شود، به تنظیمات کلید اتوماتیک آسیب میزند، به اتصالات آسیب می زند و بر خلاف تمامی ادعاهای این افراد اصلا هم فشار آب بیشتر نمی شود.

وجود هوا در مدار و یا ارتفاع لوله ها

یکی از اصلی ترین مواردی که باعث خاموش و روشن شدن بیش از اندازه پمپ آب خانگی می شود وجود هوا در مسیر لوله کشی خانه است. این موضوع بصورت تجربی به دست خواهد آمد و کمتر کارشناسی در این خصوص ارائه نظر می کند.

شما یک ظرف را در نظر بگیرید که داخلش هوا وجود دارد و راهی برای خروج این هوا نیست. حالا از سمت فقط آب وارد این ظرف بکنید. آب تا ظرفیت نامی می تواند وارد این ظرف شود. در این حالت هوا بصورت فشرده به هم خواهد شد ولی در بالاترین نقطه جمع می شود و قاعدتا راهی برای خروج نخواهد داشت.

بنابراین میزانی از ظرفیت ظرف هر چند جایی دیگر برای ورود آب درون آن نیست ولی از هوا تشکیل شده است. هوا با لرزش آب حرکت می کند و ریزترین ضربات و یا حرکت در آب باعث می شود تا هوا متراکم و فشرده شود و یا به قول ساده تر باعث تلاطم در آب می شود و این موضع باعث می شود گاها پمپ برای چند ثانیه روشن و دوباره خاموش شود.

برای حل شدن این مضوع پیشنهاد می شود مطابق با روش هواگیری شیر آب خانه که در مقاله ای به همین نام توضیح دادیم با استفاده از بالاترین شیر آب در خانه کار هواگیری لوله ها را انجام دهید.

وجود نشتی در سیستم

بسیاری از مواقع نشتی ها خودشان را نشان نمی دهند. یعنی در واقع آنقدر ریز هستند که دیده نشوند ولی با این وجود افت فشار را باعث شوند.

در موردی که ذکر ان ضروری است،به خاطر تماس مشتری به دلیل استارت پی در پی پمپ حتی در زمان طولانی عدم مصرف  برای خدمات پس از فروش رفته بودیم، مشکل نشتی مد نظر قرار گرفت  حتی از دستگاه نشت یاب هم استفاده کردیم و جالب بود اصلا خودش را نشان نمی داد. باید مشکلی وجود می داشت. خانه سه طبقه یا سه واحده بود. برای پیدا کردن مشکل ابتدا ورودی های هر خانه را بصورت مجزا بستیم و مشخص شد که ایراد از طبقه دوم است. یعنی زمانی که آب ورودی طبقه سوم و اول را باز می کردیم افت فشار نداشتیم ولی به محض باز شدن ورودی طبقه دوم این بار افت فشار دیده می شد.

یک به یک شیرها و سیفون های طبقه دوم بررسی شد ولی خبری از نشتی نبود. تا اینکه همکار ما سراغ شیر ورودی دیگر به ساختمان را گرفت. هرچند در طبقه همکف برای ورودی ساختمان طبقه دوم یک شیر ورودی تعبیه شده بود ولی در ورودی خود ساختمان هم یک والو قرار داده شده بود.

والو از نوع اهرمی نبود یعنی بصورت چرخشی باز و بسته می شد و مرتبا باز بود. والو در داخل حمام کار گذاشته شده بود. کاشی که والو را پنهان می کرد برداشتیم و دیدیم بدنه والو خیس است. با دستمال بدنه والو را خشک کردیم ولی باز هم خیس شد. یعنی نشتی از روی سری والو و به حدی کم بود که تنها بدنه والو را بعد از چند ثانیه و بخصوص در زمانی که پمپ فشار آب را به بالاترین میزان بار می رساند خیس می شد.

به کل والو را باز کردیم و به جای آن از یک سه راهی استفاده کردیم و دوباره پمپ را راه اندازی کردیم. مشکل حل شد.

 

کارکرد پمپ طبیعی است ولی مصرف زیاد است.

گاها با این درخواست مواجه شده ایم که پمپ زیاد کار می کند ولی در اصل به دلیل میزان زیاد استفاده کننده در خانه بوده که پمپ مرتبا خاموش و روشن می شده است.

در همین چند روز گذشته به خانه ای رفتیم که ادعا داشتند پمپ مرتبا حتی در شب کار می کند. پمپ را بررسی کردیم و از همه نظر سالم بود. تمامی ورودی ها را بستیم و پمپ اصلا روشن نمی شد. بعد ورودی ها را باز کردیم و از همه خواستیم که آب را باز نکنند و در کمال تعجب صاحبین خانه باز هم پمپ اصلا روشن نشد به غیر از یک مرتبه که این هم به دلیل باز کردن شیر توسط فرزند کوچک یکی از خانه ها بود.

دوستان توجه داشته باشند که وقتی از پمپ آبی در خانه استفاده می کنند که کلید اتوماتیک وظیفه هدایت آن را بر عهده دارد زمان میانگین روشن و خاموش شدن پمپ حدود 3 تا 4 بار نهایتا می باشد. یعنی اینکه پمپ در اصل وقتی بار دستگاه به 2 برسد روشن می شود و وقتی به 5 یا نهایتا 6 برسد خاموش می کند.

به کلام ساده تر حتی با برداشتن یک لیوان آب در خانه پمپ افت فشار در این حد بار را خواهد داشت و روشن می شود و این کاملا طبیعی است.

شیر یکطرفه را در مسیر مکش پمپ خراب است یا کار نشده است.

این شیرهای یک طرفه اجاره بازگشت آب را نمی‌دهند و در نتیجه افت فشار بدون باز کردن شیر آب نخواهیم داشت و پمپ نرمال کار می‌کند. اما اگر شیر یک طرف کار نشود آب درون لوله‌ها به مسیر پمپ و مسیر مکش بازگشت داده می‌شوند و کمی افت فشار ایجاد می‌شود و این باعث می‌شود تا پمپ مرتبا برای تامین این افت فشار خاموش و روشن شود.

استارت های مکرر پمپ به صورت لحظه ای با صدای زیاد قطع و وصل سریع پمپ می تواند نشان از این موضوع باشد. خرابی شیر یکطرفه می تواند عمر پمپ و کلید اتوماتیک شما را به شدت کاهش دهد و عملا کارکرد مناسبی نیز برای شما ایجاد نکند پس در صورت مشاهده ی مشکل زیر حتما شیر یکطرفه در مسیر مکش مورد بررسی قرار دهید.

 

در پایان باید این توضیح را دوباره تکرار کنم که همیشه این موارد تنها دلایل خراب روشن شردن مکرر پمپ آب خانگی نیستند، کمبود ظرفیت پمپ برای ارتفاع منظور شده، خرابی سیم پیچ موتور، استفاده از زانو و پیچ و خم زیاد در نقطه پرتاب آب پمپ، نامناسب بودن و صاف نبودن محل نصب پمپ و یا حتی منبع ذخیره آب، اشتباه در نصب پمپ، لوله کشی نامناسب، هوا داشتن پمپ، ضعیف شدن پمپ و بسیاری از موارد دیگر هم در این موضوع دخیل هستند.

روشن نشدن پمپ با وجود برق دار بودن

یکی از مشکلاتی که ساکنین واحدها با آن مواجه هستند، کار نکردن پمپ آب است؛ در حالیکه مشکلی در اتصال پمپ به برق وجود ندارد. این مشکل، علل مختلفی می تواند داشته باشد که در ادامه به بررسی چند عامل اصلی می پردازیم.

  • کیفیت نامناسب قطعات

بسیاری از پمپ های موجود در بازار از نوع چینی هستند. در شمار زیادی از این پمپ ها، کیفیت قطعات مناسب نبوده و پلاتین ها پس از مدتی می چسبند (پلاتین چسباندن) و باعث کار نکردن پمپ می شود. در مواردی هم فاصله قطعه پلاتینی با قطعه مجاورش کم شده و عملکرد پمپ مختل می شود که با وارد آوردن ضربه ای این فاصله می تواند دوباره بیشتر گردد.

توجه: گاهی هم دیافراگم پمپ معیوب می شود که با تعویض آن می توان، پمپ را دوباره راه اندازی کرد.

  • تنظیم نبودن کلید اتوماتیک / خرابی کلید اتوماتیک یا دیجیتال

این کنترلر ها که وظیفه کنترل فشار آب مصرفی و روشن بودن پمپ ها را بر عهده دارند، در صورت خرابی، بایستی تعویض شوند.

توضیح: کلید اوتوماتیک توانسو دارای ضمانت یکساله بوده و و با توجه به تغییرات در سیستم صورت گرفته رو قطعه عمر این کلید ها از نمونه های مشابه خارجی بسیار بیشتر بوده و اطمینان خاطری را از نظر عدم خرابی کلید اتوماتیک به مصرف کننده میدهد.

گاها اتفاق می افتد که تنظیم  کلید اوتومات به درستی انجام نمی شود و پمپ در فشار تنظیم شده نمی تواند استارت بزند و کار کند. با تنظیم درست این فشار با توجه به نیاز آبی هر ساختمان، می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد. برای اگهی از تنظیم درست کلید اتوماتیک های توانسو مطلب نحوه ی تنظیم کلید اتوماتیک توانسو را مطالعه فرمایید.

  • هواگیری اولیه ناکافی

رفع عیب: در صورتی که علت روشن نشدن، ورود هوا به شبکه آب باشد، ابتدا، باید هوای پمپ، لوله ها و شیرها تخلیه شود و سپس نقاط مرتفع در خط مکش پمپ اصلاح شود.

  • گرفتگی مجرای عبوری سیال

در این صورت لازم است مجرای عبوری بررسی و گرفتگی آن برطرف شود.

  • عیوب مکانیکی

ابتدا لازم است که پروانه و محور پمپ بررسی شود و چنانچه دارای سایش و پوسیدگی باشد، قطعات را تعویض کرد. خرابی پروانه ها یکی از علل شایع هست که در صورت امکان فرآیند سرویس آن انجام می شود و در غیر اینصورت، بایستی تعویض گردد.

اگر پمپ آب ساختمانتان یکسره شده و خاموش نمی شود:

دلیل اصلی بروز این مشکل می تواند تنظیم نبودن اتومات مکانیکی باشد که باید توسط سرویسکار دوباره تنظیم شود.

خشک کار کردن و بی آب شدن پمپ آب می تواند به فیبرو فنر که مانع از نشت آب از روی شافت به داخل الکتروموتور می شود، آسیب بزند.

هوا کشیدن پمپ آب و چسبیدن کنتاکت های کلید اتومات مکانیکی نیز موجب بروز مشکل می شوند.

پمپ بدون باز بودن هیچ شیری باز کار می کند:

خرابی فلوتر توالت فرنگی یا فلاش تانک باعث می شود که مدام آب به داخل چاه فرستاده شود و چون نشتی را نشان نمی دهد تشخیص داده نمی شود. برای مطمئن شدن از وجود مشکل باید شیر فلکه آب داخل را باز کنید و شیر فلکه آب و شیر فلاش تانک را ببندید.

دلیل دیگر ممکن است سوراخ شدن لوله باشد.

  • هواگیری:

اگر درون لوله ورودی پمپ آب و شیر ورودی پمپ، هوا باشد نمی تواند آب را مک بزند.

  • روش هواگیری پمپ آب:

در پوش هواگیری پمپ را باز کنید و داخل پمپ و لوله مکش را توسط آب در چندین نوبت پر کنید تا هوای داخل پمپ کاملا خالی شود و سپس درپوش هوا گیری را سفت ببندید.

لرزش یا سروصدای زیاد پمپ:

بیشتر به دلیل بالانس نبودن روتور یا مستحکم نبودن فوندانسیون است. اما دلایل دیگری مانند وجود اجسام خارجی در پروانه یا شل بودن قطعه ای روی محور نیز می تواند باشد.

 

 

 

شرکت سازنده