menuordersearch
tavansou.com

تنظیم کلید اتوماتیک توانسو ,

۱۳۹۷/۱۱/۲۹ دوشنبه
(0)
(0)
تنظیم کلید اتوماتیک توانسو
تنظیم کلید اتوماتیک توانسو

نحوه‌ی تنظیم کلید اتوماتیک پمپ توانسو


قبل از هر چیز، برای درک بهتر مطلب لازم است با چند اصطلاح آشنا شویم:
هد پمپ: هِد پمپ ارتفاعی است که پمپ می تواند آب را با فشار بالا ببرد، در اصل هد پمپ نشان دهنده فشار پمپ می باشد.
دبی پمپ، به میزان آبی گفته می شود که در واحد زمان از دهانه خروجی پمپ خارج می شود.
بار: واحد اندازه گیری فشارمی باشد، هر ده متر ارتفاع آب، فشاری معادل یک بار ایجاد می کند.
در اینجا دو پیچ برای تنظیم داریم که پیچ بزرگتر برای افزایش یا کاهش فشار است و پیچ کوچک برای تنظیم بازه روشن و خاموش شدن به کار می رود، در اصل پیچ کوچک نشان دهنده ی اختلاف بین فشار روشن و خاموش شدن پمپ ما است از این رو اهمیت زیادی در تنظیم کلید اتوماتیک ما دارد از این پس از اصطلاح بازه برای این پیچ استفاده میکنیم.


 


همانطور که گفته شد با سفت کردن پیچ بزرگتر (در جهت عقربه های ساعت) می توانید فشار آب را افزایش دهید و با شل کردن آن (در خلاف جهت عقربه های ساعت) هم فشار کاهش می یابد.

توجه داشته باشید که افزایش یا کاهش فشار با حفظ بازه ( که توسط پیچ کوچک تنظیم شده است) صورت می گیرید. با سفت کردن پیچ بزرگ تغییر محسوسی در بازه ی شما رخ نمی دهد.
یعنی اگر بازه یا اختلاف فشار(پیچ کوچک) ما 2 بار است ، وقتی پیچ بزرگ را سفت تر می کنیم ، بازه همچنان ثابت می ماند و فشار روشن و خاموش شدن پمپ ما مثلا  از ( 2 و 4 ) به ( 3 و 5 )

می رسد

مثال : فرض کنید بازه پمپ ما 2 بار است و پمپ بین 3 و 5 بار کار می کند - حال اگر پیچ بزرگ را سفت تر کنیم پمپ روی 4 و 6 کار می کند.
توجه داشته باشید تا زمانی که به پیچ کوچک دست نزنید بازه ثابت خواهد ماند.
با سفت کردن پیچ کوچک بازه افزایش خواهد یافت و برعکس با شل کردن پیچ مقدار بازه ی ما کاهش خواهد یافت.


روش تنظیم کلید اتوماتیک پمپ توانسو


ابتدا ارتفاع اخرین مصرف کننده را بدست آورید. اگر در پشت بام شیر آب یا شیر کولر دارید، آخرین مصرف کننده همان محسوب می شود در غیر این صورت ساکنین طبقه آخر، آخرین مصرف کننده در نظر گرفته می شوند.
برای محاسبه ی ارتفاع، هر طبقه ساختمان را سه متر در نظر می گیرم و بدین صورت ارتفاع آخرین مصرف کننده را بدست می آوریم.
مثال: ساختمانی دو طبقه را در نظر بگیرید با یک طبقه پارکینگ، ارتفاع آخرین مصرف کننده  به صورت
 9=3*3 محاسبه میشود. که تقریبا برابر یک بار فشار است.
برای بدست اوردن فشار خاموش شدن پمپ، ارتفاع ساختمان را به اضافه ی سه بار میکنیم.
فشار خاموش شدن پمپ= سه بار + ارتفاع ساختمان بر حسب بار
اگر اخرین مصرف کننده شما در شش متری بود فشار خاموش شدن برابر است با  3.6 = 3 + 0.6
ذکر این نکته در اینجا ضروری است که محاسبات فوق برای حالتی است که پمپ شما به مخزن ذخیره ی آب وصل باشد در صورتی که پمپ مستقیما به آب شهری وصل باشد فشار آب شهری به آن افزوده میشود.
با احتساب بازه 2 برای پیچ کوچک قادر خواهید بود دو پیچ کوچک و بزرگ را همزمان تنظیم کنید.
به طور مثال اگر شما فشار خاموش شدن پمپ را 6 بدست آورده اید با احتساب بازه 2 فشار روشن شدن شما 4 می شود. یعنی فشار سنج شما باید روی عدد بین 4 و 6 در نوسان باشد.
تمامی نکات گفته شده در حالتی صدق میکند که پمپ مناسب ساختمان شما باشد. در صورتی که پمپ شما ضعیف تر یا قوی تر از نیاز ساختمان شما باشد. باید به صورتی تجربی اقدام به تنظیم کلید اتوماتیک کنید (جهت اطلاع از انتخاب پمپ مناسب می توانید روی چه پمپی برا خانه بخریم کلیک کنید).
اکثر کلید اتوماتیک های پمپ توانسو تنظیم اولیه ای به صورتی که در شکل زیر می بینید دارند که در این حالت پمپ در فشار بین (2-4.5) بار کار می کند. که برای اکثر ساختمان ها و طبقات مختلف فشار مطلوبی است.

 

 

در صورتی که پمپ شما مناسب باشد و موارد ضروری قبل از نصب را رعایت کرده باشید دیگر نیازی به تغییر تنظیمات نخواهید داشت. برای مطالعه شرایط قبل از نصب کلید اتوماتیک پمپ روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

 

شرکت سازنده